Vzkazy

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

AlbertBurne | 05.06.2018

The prostate gland is an essential a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections of the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections originating from other regions of the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations a week will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to look at to ensure a proper prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to select prostate examination at least once a year.

Dotaz :-)

Irena - Airin :-) | 25.01.2015

Dobrý den paní Narin, koukala jsem na Vaše stránky. Je to milé a je vidět, že se zabýváte více styly. Ráda bych se zeptala zda Vaše studio
stále plně funguje ( chybí narozeniny 5.a 6,:-) ) Vaše stránky jakoby se zastavily.....Přijímáte nové členy? Tato otázka není sice aktuální, ale protože zvažuji přestěhování do Břeclavi je to pro mě dost zásadní otázka. Taančím téměř 10 let na poli amatérském-jako člen. Ale jak mě jistě pochopíte, bez tance je dost těžko si náplň představit. Nechci říci, že tanec je prioritou mého života, ale už tam tak nějak patří..-) prosím napište informace. Katka Krejčová je můj vzor sympatií nejen k tanci, ale i k člověku. Studio Aysun znám a Latifach k nám taktéž jezdí - semináře. Tribal a Africký tanec patří k mým oblíbeným - Andrea Daněčková. Havajský tanec jsem okusila nedávno, bohužel naše lektorka nás nutila tento typ tance tančit v body-na zakrytí bříška:-( a v tom jsme se názorově neshodly, tak jsem si jen neužila, nevystupuji s ním. Díky za odpověď. Airin
P.S.: irena.kosmetik@seznam.cz

Tanec

Marie | 09.03.2013

Dobrý den, po včerejší vystoupení v Hustopečích, které mne velmi oslovilo, bych se ráda zeptala, zda by nebylo možné rozšířit působení Vaší taneční školy i do tohoto města :) Děkuji za skvělý zážitek :)

Re: Tanec

Narin | 09.04.2013

Dobrý den Marie, děkujeme za pochvalu. rozšíření do Hustopečí zatím neplánujeme, ale hodně děvčat mi dojíždí do Břeclavi i z Mikulova, Hustopečí nebo třeba Velkých Pavlovic. Pokud by bylo ve Vašich možnostech přijet k nám, ráda Vás uvidím na některém z kurzů. Hezký den. :-)

JOGA

Alča | 24.10.2012

Dobrý den, našla jsem si na vašich stránkách, že je u vás možnost cvičení jógy. Chci se zeptat jestli je stále aktuální? Jestli je cvičení stále ve tu stejnou dobu jakou uvádíte. Před Vám děkuji za vaši odpověď. Alča

Re: JOGA

Narin | 25.10.2012

Dobrý den, ano, jóga je stále ve středu od 16.00. Rádi Vás uvidíme!

Hvězdy na Nilu nebo Sultánova Orchidej

Petra | 29.09.2012

Dobrý den, je možné se ještě teď připojit do jednoho ze dvou kurzů uvedených v titulku? Pokud ano, bude v tomto případě kurzovné počítano v plné výši? děkuji P.

Re: Hvězdy na Nilu nebo Sultánova Orchidej

Narin | 03.10.2012

Dobrý den Petro, možné to určitě je, při pozdním nástupu do kurzu se platí pouze zbývající hodiny.
Těším se.

záčátečníci

Miladka | 09.09.2012

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je kurz pro začátečníky jen v jednom termínu jak je v rozvrhu nebo bude třeba i v jiný den? A kolik stojí? Děkuji

Re: záčátečníci

Narin | 17.09.2012

Dobrý den, kurz pro začátečníky probíhá vždy v pondělí od 18 hodin, je ale možné připojit se i ke kurzu pro mírně pokročilé. Ceny kurzů jsou uvedeny v sekci "kurzy" na levé straně.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek