Vzkazy

Re: Re: pole dance

Lidka S | 05.05.2012

Zdravím, kdybyste si to přece jen rozmyslela a začala výuku Pole Dance, šla bych hned i s bandou mých drahých spolutanečnic :-) Je to totiž nádhera když to člověk umí, navíc je to skvělé cvičení. Když tak dejte tady vědět.

Kurzy v Hodoníně??

Staňka | 03.02.2011

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli máte nějaké kurzy břišních tanců i v Hodoníně?Po zadání do vyhledávače jsem našla Vaši stránku, ale nikde tady nevidím, že by byste je tam opravdu měla...:) Děkuju Staňka

Re: Kurzy v Hodoníně??

Narin | 08.02.2011

Dobrý den, kurzy v Hodoníně opravdu nemám, ale mohu vám doporučit výbornou tanečnici, která tam působí: www.delila.cz.
Hezký den!

Kurzy

| 10.09.2010

Dobrý den,
strašně mě láká učit se tančit břišní tance. Od pondělí do čtvrtka bývám mimo město na VŠ a nedojíždím do Břeclavi, proto je mi líto, že kurz pro začátečnice (případně lehce pokročilé) není v pátek či sobotu, takže se ho nemůžu zúčastnit. Nemáte možnost kurz/y v tyto dny otevřít?

Re: Kurzy

Narin | 13.09.2010

Dobrý den, kurzy v pátek a sobotu zatím neplánujeme. Jedná se o dny, kdy většina lidí naopak z města odjíždí a lektorky mají často vystoupení nebo jezdí na semináře, proto by hodiny často odpadaly.
Po Novém roce budeme ale určitě otevírat nový kurz a tuto variantu zvážíme.
Hezký den.

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertlix | 07.06.2018

The prostate related is central to the portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of forms of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts from the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to create the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some with the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations per week will assist you to prevent prostate type of cancer.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to take to be sure a normal prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must select prostate examination one or more times per year.

Tanec

Radka | 14.08.2010

Dobrý den,

vaší webovou stránku mě doporučili známí.
Jsem začátečnice, líbí se mi tanec, a chtěla bych se k Vám podívat, jak tancujete a popřípadě se i přihlásit do kurzu.Děkuji Radka

Re: Tanec

Narin | 15.08.2010

Dobrý den Radko,

klidně se za námi stavte i teď v srpnu - dle letního rozpisu v sekci kurzy. Nové kurzy pro začátečnice budeme otevírat v září, a to v úterý od 19.00 a ve čtvrtek od 19.30. Můžete také přijít na Den otevřených dveří ve čtvrtek 9. září od 15.00 do 19.00.
Nebo mi zavolejte a domluvíme se.:-))
Hezký zbytek léta!

informace

hanka | 27.05.2010

dobrý dem,jsem úplná začčátečnice a chtěla bych se věnovat břišním tancúm,můžete mi prosím napsat nějaké informace a jak se můžu u Vás přihlásit?Moc děkuji

Re: informace

Narin | 27.05.2010

Dobrý den, kurz pro začátečníky běží v pondělí od 19.30, od září budou vypsány další. Pokud chcete začít s tance hned, přijďte se za námi na hodinu podívat a vyzkoušet si tanec na vlastní kůži.:-))
Pro podrobnější informace mě klidně kontaktujte na tel.:606 18 18 39 nebo mailu plidka@seznam.cz. Hezký den.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek